„Fundacja Bratnia Dusza” to fundacja charytatywna założona w 2017 roku. Założycielem oraz prezesem zarządu jest Pani Iwona Romaniak, która od kilkunastu lat bardzo aktywnie angażuje się w prowadzenie działań na rzecz wyrównywania szans dla dzieci i dorosłych, szeroko pojętą pomoc humanitarną, pomoc ofiarą konfliktów wojennych, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojennych w kraju oraz poza granicami.
Wielokrotnie odznaczana i nagradzana za swoje działania na rzecz drugiego człowieka poprzez Starostów, Marszałków i Wojewodów w Polsce. Nagrodzona jako inicjatorka oraz realizatorka akcji ,,Podziel się książką”, gdzie wyczuwając głód polskiej książki postanowiła przyczynić się do organizacji polskich bibliotek na Wschodzie oraz promowania polskiej kultury oraz języka. Dzięki tej akcji powstały nowe biblioteki, a inne zostały doposażone. Zostało zebranych i przekazanych 18000 książek.
Tytuł ,,Społecznik Roku” , ,,Wolontariusz Roku ” Wyróżnienie od Uniwersytetu Donieckiego w Winnicy, Wyróżnienie od Winnickich Batalionów Ochotniczych, nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego ,,Kryształy Soli”, otrzymała od Wojewody główną nagrodę w kategorii ,,Osobowość Roku” podczas uroczystej gali Ziarnka Gorczycy, nominowana do ,,Sądeczanina Roku”. W maju 2022 r. otrzymała Odznakę Honorową ,,Zasłużony dla Ziemi Sądeckich”. Poza granicami również jej działania zostały zauważone, otrzymała nagrodę za ,,Pomoc zagraniczną” wręczoną osobiście podczas Forum Ekonomicznego w Krakowie za działania pomocowe podczas Majdanu. Otrzymała również podziękowania imienne z Gwardii Narodowej Ukrainy za przeprowadzenie szkolenia dla medyków oraz wolontariuszy z Ukrainy z ,,Medycyny Pola Walki”. To właśnie oni dzięki zdobytym kwalifikacją ratowali życie ludzkie.
Liczne działania mające pomóc ofiarom konfliktu wojennego sprawiły, że do Polski przyjechało kilkaset dzieci na wypoczynek oraz rehabilitację psychologiczną już podczas pierwszych działań wojennych w Ukrainie.
Wspieranie kultury, tradycji oraz przełamywanie barier to kolejne działania, które są realizowane na duża skalę poprzez działania polsko - ukraińskie fundacji. Pod kierownictwem prezesa zarządu realizując projekty dla dzieci z ubogich rodzin, pokrzywdzonych przez działania wojenne na Ukrainie oraz dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie na polskiej ziemi wielokrotnie mogliśmy oglądać występy dzieci z Ukrainy. Dzieci występowały między innymi podczas ,,Łemkowskiej Watry” w Zdyni , Festiwalu biegowego w Krynicy- Zdrój, Obchodów 100-lecia Bitwy Gorlickiej w Gorlicach, w Warszawie, Radomiu, Nowym Sączu, Wysowej, Wapiennym, Tyliczu, Piwnicznej, Polanach, Berecie, Żegiestowie i wielu innych. Projekty sportowe międzynarodowe oraz plastyczne to również działania pomocowe, aby wyrównać szanse oraz wspomóc dzieci z ubogich rodzin oraz dotknięte konfliktem wojennym. W projektach brały udział dzieci z Doniecka, Ługańska, Zaporoża, Charkowa, Chersonia, obwodu winnickiego i kijowskiego.
Dla dobra dziecka i wsparcia psychologicznego organizowaliśmy również plenery malarskie, występy muzyczne oraz turnieje sportowe pod nazwą ,,Dzieci bez granic’’. Organizowaliśmy również cyklicznie zbiórki przyborów szkolnych dla naszych przyjaciół z wiosek na Ukrainie oraz jesienne zbiórki ciepłej odzieży na zimę ,,Szybka pomoc dla gminy Jakuszyńskiej”, podczas której przekazywaliśmy na terenie winniczyzny kilkanaście ton ciepłej odzieży oraz obuwia.
Wspólnie organizowaliśmy polski ,,Tłusty czwartek” i ukraińską ,,Maselnice” zapraszając mieszkańców okolicznych wiosek i przedstawicieli władz ukraińskich miejscowości: Majdan, Zarwańce, Jakuszyce, Ksawerówka oraz przedstawicieli Polskiego Konsulatu do wspólnych obchodów uroczystości.
Działając w myśl motta fundacji „Budujemy mosty przyjaźni, tam gdzie inni stawiają bariery” odwiedzamy również sierocińce i domy dziecka, systematycznie przywożąc dary z Polski wg. zapotrzebowania ustalonego wcześniej z kierownikami ośrodków. Corocznie również organizujemy Motocyklową Akcję Charytatywna, podczas której przywozimy busy pełne darów zebranych przez mieszkańców Małopolski (żywności, środków czystości, materiałów opatrunkowych, zabawek, słodyczy itp.) i wspólnie motocykliści z Polski i Ukrainy wraz z nami jeżdżą z darami do hospicjum we Lwowie, sierocińcach i domach dziecka wręczając dary z Polski i organizując przejażdżkę dla dzieci.
Angażując dzieci z sądeckich przedszkoli i szkół oraz ucząc właściwych wzorców fundacja organizuje również cyklicznie akcje ,,Podziel się swoim prezentem Mikołajowym z Przyjacielem z Ukrainy.
Wspierając, pielęgnując i podtrzymując nasze polskie tradycje i zwyczaje nie zapominamy również o naszych Rodakach ze Wschodu i corocznie organizujemy Wigilię oraz Święto Niepodległości Polski na byłych terenach Polski, aby dać im poczucie przynależności do Ojczystego kraju i wsparcie Rodaków.
Współpracujemy również i wspieramy w działaniach organizując pomoc w postaci darów i przyjazdów do Polski dzieci z rodzin wielodzietnych i osoby niepełnosprawne na zasadzie podpisanych umów o współpracę z Caritas Lwów oraz Zrzeszenie Rodzin Wielodzietnych z Obwodu Lwowskiego ,,Szczęśliwa Rodzina’’.
Napad Rosji na Ukrainę końcem lutego sprawił, że swoje działania skierowaliśmy, aby jak najwięcej pomóc ofiarom konfliktu wojennego. Już w pierwszych dniach agresji rozpoczęliśmy tworzenie miejsc zbiórek darów dla Ukrainy. W sumie stworzyliśmy kilkanaście punktów zbiórek łącząc siły ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu, Polskim Czerwonym Krzyżem i Agencją Rezerw Materiałowych. Zorganizowaliśmy schronienie dla wielu rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Pomogliśmy utworzyć punkt pomocy psychologicznej dla Ukraińców w Nowym Sączu. Do tej pory kontaktują się z nami organizacje z całej Polski, które dzięki naszej pomocy przesyłają dary do Ukrainy. Pierwsze z nich dotarły już na początku marca do m.in. Lwowa, Winnicy, Zaporoża, Czernichowa, Charkowa, Chersonia, czy Kijowa. Organizowaliśmy również miejsca do tkania siatek maskujących na ukraiński sprzęt wojskowy oraz bunkry, w których ukrywali się cywile. Zebrane dary zawoziliśmy osobiście, aby dostarczyć je bezpośrednio i ustalać na bieżąco plan działania na dalsze tygodnie. Przez agresje Rosji na Ukrainę rozpoczęliśmy wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem zbiórkę krwi dla Ukrainy w całym regionie. Zorganizowaliśmy również koncert „Solidarni z Ukrainą”, a na scenie wystąpiły wspólnie dzieci polskie i ukraińskie. Zorganizowaliśmy podczas koncertu zbiórkę, a dochód z całej imprezy był przekazany na zakup darów na Ukrainę. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt szkół, firm i placówek na południu Polski, które postanowiły nam przekazać kolejne dary. Dzięki wsparciu naszych partnerów udało nam się przekazać do walczącej Ukrainy sieci maskujące, żywność, odzież taktyczną, obuwie taktyczne, bieliznę, leki, materiały opatrunkowe, karimaty, śpiwory, sprzęt do szpitali oraz materiał do szycia noszy i tkania sieci maskujących. Oprócz działań pomocowych w Ukrainie promujemy wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem włączanie się młodzieży w wolontariat oraz honorowe oddawanie krwi tak bardzo teraz potrzebnej do ratowania ludzkiego życia. Motocyklowy dzień dziecka zorganizowaliśmy w tym roku w Polsce, aby dzieci z Ukrainy przebywające obecnie u nas w kraju wraz z naszymi dziećmi, chodź przez chwilkę zapomniały o smutnej sytuacji w swoim kraju. Początkiem sierpnia wspólnie z Centrum Kultury w Krynicy Zdrój oraz Polskim Czerwonym Krzyżem zorganizowaliśmy kolejny koncert „Solidarni z Ukrainą” zebraną kwotę przeznaczyliśmy na dary dla Ukrainy. W pomoc fundacji włączyły się między innymi Lasy Państwowe, Konsol, Fakro, Szubryt, Rozlewnia Wody Mineralnej Piwniczanka, Rozlewnia Wody Inex, Spółka PKL Jaworzyna Krynicka, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu, Centrum Kultury w Krynicy Zdroju.
W sumie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu oraz Polskim Czerwonym Krzyżem Fundacja przekazała na Ukrainę od początku marca kilkadziesiąt transportów darów.
Chcemy budować mosty przyjaźni tam gdzie inni stawiają bariery…